O souboru

Folklorní soubor Lučinka vznikl v roce 1987 na Praze 13 pod vedením Bohunky Kaucké. Od svého založení po 20 let sdružoval děti a mládež ze širokého okolí, které díky svým tancům a písním seznamovaly veřejnost s českým folklorem. Kromě vystoupení v České republice Lučinka také několikrát vyrazila do zahraničí a navštívila země jako Slovensko, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko či Řecko. V roce 2007, při příležitosti 20. výročí, vznikla i dospělá část souboru pod novým vedením tanečníků vycházejících z dětské Lučinky, v čele s Terezou Johnovou a Šárkou Křížkovou. Tento mladý kolektiv, povětšinou tančící v Lučince již od dětství, převzal vedení nad celým souborem, a dodnes - kromě svých vlastních tanečních programů – organizuje také děti z Lučinky a předává jim své mnohaleté zkušenosti. V současné době hudebně doprovází dětskou část Muzička pod vedením Petra Hubáčka. K tomu soubor spolupracuje i s lidovou muzikou Praštěnka, která hraje jak dětem, tak dospělým.


Historie     1987 - 2006

Lučinka vznikla jako dětský folklorní soubor v roce 1987 v městské části Praha 13 při Kulturním středisku Luka. Protože měl soubor sídlo právě na Lukách, vybrala mu jeho vedoucí Bohunka Kaucká jméno Lučinka. Z několika návrhů loga se svěžími přírodními motivy od dr. Mirky Hrdinové byl nakonec vybrán ptáček ve žluté barvě. Dodnes žlutá zůstává „národní barvou“ Lučinky.

Na prvním konkurzu do tanečního souboru bylo přijato 40 dětí ve věku 6 – 7 let, chlapci i děvčata, kteří zkoušeli 2x týdně. Pro velký zájem byla otevřena také přípravka, která měla trénink jednou za týden. Děti již po třech měsících předvedly své první vystoupení pro rodiče na Vánoční akademii. Brzy se počet tanečníků začal zvyšovat díky úspěšným akcím nejen na domácí městské části, ale po celé Praze. Vítání občánků, akademie, vystoupení pro základní a mateřské školy, setkání seniorů, vystoupení pro rodiče nebo Vánoční trhy. K tomu Lučinka uváděla své vlastní pořady, kde mohli diváci často napočítat i přes 80 dětí – Jarní koncerty, Dětské folklorní plesy, Zahradní slavnosti, Vánoce s Lučinkou a samozřejmě každoroční letní a zimní soustředění pro všechny členy souboru.

Lučinka také vyrazila na folklorní festivaly, v roce 1991 si dokonce přivezla titul laureát z MFF ve Strážnici. V dalších letech děti objely celou Českou republiku – festivaly v Tuchlovicích, Jízda králů Vlčnov, Praha srdce národů aj., vystoupení v Havířově, Břeclavi, Karlových Varech, Trutnově, Kouřími, Olomouci atd. Často vystupovaly v programech středočeského skanzenu v Kouřimi a zástupci souboru se již několikrát zúčastnili celostátní přehlídky zpěváčků ve Velkých Losinách. Brzy se Lučinka vydala i do zahraničí – festivaly v Litvě, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku, Řecku nebo výměnné zájezdy do Polska a na Slovensko. Všude tam děti z Lučinky předváděly svá vystoupení plná českých lidových tanců, písní a říkanek zpracovaných do příjemné a zábavné podoby: Masopustní rej, Vynášení Mařeny, Kominické tance, Rejdovák a rejdovačka, Jak se chodí do Betléma a mnoho dalších. Choreografii se kromě Bohunky Kaucké věnovala i Míla Pospíchalová.

Kromě klavírního doprovodu na tanečních zkouškách, kterým nás nejdéle provázel dr. Jiří Vopelka, měla Lučinka také vlastní lidovou muziku. Ta vznikla krátce po založení souboru pod vedením dr. Pavla Škorpila. V jejích řadách se vystřídalo mnoho šikovných muzikantů, stálých či příležitostně hostujících. V průběhu let převzal vedení muziky Michal Ullmann, učitel hry na hudební nástroje v kulturním středisku Luka. Své žáky si vychovával sám, a tak zajistil Lučince neustálý přísun mladých a šikovných muzikantů.

Kroje, ve kterých se Lučinka prezentuje, jsou středočeské. Malá děvčátka nosí šatičky různých barev a vzorů, starší děvčata mají kanafasky. Dívky už vystupují ve slavnostních krojích z mladoboleslavska. Chlapci nosí buďto režné kalhoty nebo slavnostní kroj s modrou vestou a šátkem. Všechny návrhy a zhotovení krojů i krojových doplňků proběhlo pod dohledem dr. Jiřiny Langhammerové, ředitelky Národopisného oddělení Národního muzea v Praze. Díky šikovnosti vedoucí a ochotě rodičů nebylo šití krojů na Lučince nikdy problémem.

Lučinka úspěšně působila jako dětský soubor bezmála 20 let. Po roce 2005 začali odrostlí tanečníci hledat své uplatnění jinde. V konkurenci dalších pohybových aktivit zájem o folklor opadl, na nábor přicházelo méně dětí a proto musela Lučinka v roce 2006 pozastavit svou činnost.


Současnost     2007 - dodnes

Na podzim roku 2007 se skalní zastánci Lučinky opět sešli na oslavách 20. výročí založení souboru a rozhodli se Lučinku oživit. Dvě tanečnice odchované Lučinkou – Terka Hrazdírová (dnes Johnová) a Šárka Adamová (dnes Křížková) – převzaly ve svých (téměř) 18 letech vedení. Nejprve založily dospělou část souboru, kterou začali navštěvovat převážně odrostlí tanečníci dětské části souboru. Společně tak pokračovali ve své taneční kariéře v Lučince. V roce 2008 mladé vedoucí obnovily i dětskou část souboru, tehdy zvanou Malá Lučinka. V prvním pololetí chodilo do kurzu pouze 8 dětí, ale během let se jejich počet rozrostl. Do roku 2015 Lučinka vstoupila s pěti tanečními skupinami a s více než 70 tanečníky.

Dodnes se Lučinka snaží kráčet ve šlépějích své zakladatelky. Vedoucí čerpají z původní choreografie Bohunky Kaucké a Míly Pospíchalové a také z hudebních úprav Michala Ullmanna. Jejich tvorba si získala oblibu u široké veřejnosti a především v srdcích tanečníků, kteří se k ní s láskou vracejí. Soubor tak opět vystupuje po celé Praze i České republice - vystoupil ve skanzenu v Kouřimi, na jarmarcích ve Voticích, Mladé Boleslavi, Bochově, v Rožnově pod Radhoštěmna, či na festivalech Jižní město hraje, zpívá, a tancuje, MFF Pražský jarmark, MFF Slavnosti pod Zvičinou či na MFF v Českém Krumlově. Ze zahraničních festivalů to byl např. Trenčín na Slovensku či Kozje ve Slovinsku.

Krojové zázemí se dochovalo ještě z dob dětského souboru, ale bylo nutné spoustu krojů vyspravit, došít a rozšířit sklad o kroje pro dospělé. Chlapci nadále vystupují v tradičních českých krojích s modrou vestou a žlutými kalhotami. Malá děvčátka nosí šatičky s veselými květovanými motivy, starší slečny vystupují v pruhovaných kanafaskách s modrotiskovou zástěrou, dívky mají jemně pruhované sukně a brokátové sněrovačky, které se již podobají ženskému kroji – mladoboleslavskému. Kroje si soubor zhotovuje sám díky šikovnosti vedoucích a pomoci rodičů.

Po svém obnovení Lučinka krátce vystupovala za doprovodu své původní lidové muziky, ale později pouze na její originální nahrávky doprovázené živým zpěvem. Od roku 2013 soubor spolupracuje s lidovou muzikou Praštěnka pod vedením Honzy Papeže. Kde je to možné, tam Praštěnka obohacuje vystoupení především dospělých, ale na společných akcích také dětí. O chvilku později vznikla také Muzička – lidová muzika složená z dospělých tanečníků Lučinky, jejichž cílem bylo doprovázet děti na jejich vystoupeních. Muzičku vede Petr Hubáček a úspěšně do jejích aktivit zahrnuje i malé muzikanty, kteří jednoho dne obsadí všechny nástroje a krásně tak doplní dětské tanečníky.